Jarmark Koński w Skaryszewie z udziałem Partnerskich Mazowieckich LGD

We „Wstępny” czyli pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu, odbywa się najsłynniejszy w Polsce jarmark koński – impreza handlowo-folklorystyczna o kilkusetletniej tradycji, która powstała w konsekwencji z przeobrażenia przywileju targowego nadanego Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 roku. W tym roku również zawitali do Skaryszewa hodowcy koni, rolnicy i eksporterzy z całego kraju, a także z zagranicy. Podczas jarmarku eksponowane były między innymi akcesoria rymarskie, sprzęt rolniczy, wyroby rzemieślnicze, rzemiosło, sztuka ludowa a przede wszystkim konie pociągowe. Po raz kolejny z głównej, początkowej ulicy /Mickiewicza/ prowadzącej na jarmark stworzono ALEJĘ TWÓRCÓW LUDOWYCH. Handel końmi, który w tym roku, po raz pierwszy był usytuowany na Skaryszewskim targowisku „Mój Rynek” oraz stadninie koni „Hubertus”. Jarmarkowi towarzyszył szereg imprez kulturalnych ukazujących dziedzictwo narodowe i tradycje regionu. Na scenie prezentowali się muzycy ludowi. Zespoły z całego regionu radomskiego przyjechały do Skaryszewa.

 

Z tradycji pozostała nie tylko data imprezy, czy jej miejsce, (usytuowanie jarmarku na ulicach miasteczka, estrada także w centrum jarmarku), ale również szereg obyczajów ściśle związanych z koniem ich zakupem oraz oceną między innymi „przebijanie ceny i litkup.”W tegorocznych Wstępach na sprzedaż wystawiano około 800 koni.

Wstępy – stanowiły również okazję do zaprezentowania oferty turystycznej, kulturalnej i dorobku lokalnych grup działania zrzeszonych w Porozumieniu Partnerskich Mazowieckich LGD. Oprócz „gospodarzy” czyli Stowarzyszenia „Wspólny Trakt” reprezentowanego przez Pracowników Biura oraz Prezes Teresę Majkusiak – na stoisku promocyjnym zaprezentowało się Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” reprezentowane przez Prezesa Cezarego Adama Nowek, Stowarzyszenie „Na Piaskowcu” z Szydłowca (reprezentowane przez Prezesa Artura Siworka), oraz LGD „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego, reprezentowane przez Prezesa a zarazem Sekretarza Generalnego Związku Gmin Wiejskich RP – Edwarda Trojanowskiego który przybył w towarzystwie Członka Zarządu Powiatu Legionowskiego – Andrzeja Szczodrowskiego.