LGD z nagrodą na Targach! Relacja z Międzynarodowych Targów Turystyki i Agroturystyki AGROTRAVEL 2014!

Degustacje potraw regionalnych, warsztaty rękodzieła, ale również tańce, wspólna zabawa przy muzyce ludowej wykonywanej przez „wiejskich jazzmanów” czekały na gości stoiska wystawienniczego LGD Razem dla Radomki podczas zakończonych Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskich i Agroturystyki Agrotravel w Kielcach. Warto odnotować, iż stoisko wystawiennicze naszego Stowarzyszenia oraz pozostałych wystawców Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego otrzymało 3 miejsce w konkursie na najciekawsze stoiska tegorocznej imprezy.

Na stoisku mazowieckim w tym roku zaprezentowało się dwanaście Lokalnych Grup Działania: „Bądźmy razem”; „Ziemi Mińskiej”; „Aktywni Razem”; „Ziemia Chełmońskiego”; „Dziedzictwo i Rozwój”; „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”; „Zapilicze”; „Na Piaskowcu”; „Wspólny Trakt”; „Wszyscy Razem”; „Zielone Mosty Narwi” i „Razem dla Radomki”. Każdy z wystawców przywiózł ze sobą niemałą atrakcję – zespół śpiewaczy, kapelę ludową, rzeźbiarza lub malarza ludowego czy wreszcie bractwo rycerskie z pokazami walk. Każdy chciał być zapamiętany i wyróżniający się, dlatego na naszym stoisku nie milkła muzyka i nie przestawały pachnieć tradycyjne mazowieckie dania regionalne. Codziennie prezentowaliśmy przegląd rodzimego folkloru w ciekawej interpretacji zarówno doświadczonych gospodyń wiejskich jak i młodych adeptek sztuki ludowej – były u nas „Chomentowianki”, „Wolanki”, „Przystalanki”, „Józefinki”, „Stępocianki”,  „Grabowianki” i „Wrzosowianie” z mini koncertami śpiewaczymi. Były zespoły pieśni i tańca z Golądkowa i Sannik oraz zespół Radlanie.  Były kapele „Sami swoi” z Kołem Gospodyń Wiejskich z terenu LGD „Zapilicze”, zespół ludowy „Wrzos” oraz zespół Czesława Golińskiego z towarzyszeniem Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic. Było wreszcie Bractwo Rycerskie Ziemi Mińskiej, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

Na stole nie zabrakło również wielokrotnie nagradzanych produktów – wyrobów wędliniarskich przygotowanych przez masarnie „U Wójtowicza”, przepysznych przetworów z Produktu Tradycyjnego „Papryki Przytyckiej” (w tym m.in. „Dżemu z Papryki Przytyckiej”, naturalnie mętnych soków – Smaczek z Doliny Radomki – przygotowanego przez aktualnych mistrzów Agroligi – Gospodarstwo Sadownicze Moniki i Tomasza Bankiewiczów. Przeprowadzone zostały również warsztaty pokazowe rękodzieła ludowego w wykonaniu Zdzisława i Barbary Bałtowskich z Przysuchy. Nowością była scena muzyczna Mazowsza, na której prezentowali się w/w wykonawcy.