WSTĘPY JUŻ ZA TYDZIEŃ W SKARYSZEWIE!

Wstępy – Skaryszewski Jarmark Koński, to impreza handlowo-folklorystyczna o kilkusetletniej tradycji powstała w konsekwencji z przeobrażenia przywileju targowego nadanego Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 roku. Odbędzie się już w przyszłym tygodniu – 10 i 11 marca 2014 r. Zjeżdżają się na nią hodowcy koni, rolnicy i eksporterzy z całego kraju, a także z zagranicy. Podczas jarmarku eksponowane są między innymi akcesoria rymarskie, sprzęt rolniczy, wyroby rzemieślnicze, rzemiosło, sztuka ludowa a przede wszystkim konie pociągowe. Wstępy odbywają się tylko raz do roku i mają ruchomą datę „wstępny” czyli pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu.

W tym roku po raz kolejny z głównej, początkowej ulicy Mickiewicza prowadzącej na jarmark utworzona zostanie ALEJA TWÓRCÓW LUDOWYCH. Jarmarkowi towarzyszy szereg imprez kulturalnych ukazujących dziedzictwo narodowe i tradycje regionu. Będziemy mogli obejrzeć paradę zaprzęgów końskich, prezentację koni stadniny „Hubertus” ze Skaryszewa, pokazy jazdy konnej, skoki przez przeszkody, prezentację konia zimnokrwistego. Nie zabraknie również występów na Estradzie Folkloru, na której zaprezentują się zespoły ludowe, śpiewacy i gawędziarze ludowi.

Z tradycji pozostała nie tylko data imprezy, czy jej miejsce, (usytuowanie jarmarku na ulicach miasteczka, estrada także w centrum jarmarku), ale również szereg obyczajów ściśle związanych z koniem ich zakupem oraz oceną między innymi "przebijanie ceny i litkup." Zazwyczaj na Wstępach na sprzedaż wystawianych jest około 1.000 – 1.500 koni, a na jarmarku pojawia się do 10.000 osób. Jest to największy w Polsce, a być może w Europie jarmark koni pociągowych, roboczych.