Dożynki Województwa Mazowieckiego w Kozienicach

Tegoroczne Dożynki Województwa Mazowieckiego odbyły się 26 sierpnia 2012 r. w Kozienicach, i zostały zrealizowane w ramach projektu "Powiat Kozienicki Stolicą Kultury Mazowsza 2012 roku". Były to również trzecie Dożynki Wojewódzkie w których uczestniczyła nasza Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki", zaproszona na tą uroczystość przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Organizatorami Dożynek byli: Biskup Diecezji Radomskiej Henryk Tomasik, Marszałek Województwa Mazowieckiego – Pan Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki – Pan Jacek Kozłowski, Starosta Powiatu Kozienickiego – Pan Janusz Stąpór oraz Burmistrz Gminy Kozienice – Pan Tomasz Śmietanka. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Pan Stanisław Kalemba.

Mazowieckie Święto Plonów to jedna z największych imprez na Mazowszu oraz doskonała okazja do wspólnego podziękowania za plony, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnej radości z owoców pracy rolników oraz przedsiębiorców z naszego regionu. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą pod przewodnictwem Biskupa Radomskiego Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Henryka Tomasika, po której pochód przeszedł na Stadion Miejski w Kozienicach. Tradycją stało się, że ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi – w tym roku byli to Aneta Szewc i Romuald Pierzchała. Starostowie dożynek przekazali symboliczny chleb na ręce Biskupa, Marszałka Województwa, Wojewody, Starosty Powiatu Kozienickiego i Wójtów, zaś ci podzielili się chlebem z uczestnikami imprezy dożynkowej, przekazując go jako symbol pokoju i dziękczynienia za plony.

Tradycyjnie uroczystościom tym, które są uhonorowaniem całorocznego trudu rolników i ich rodzin towarzyszyły ekspozycje gospodarstw agroturystycznych, firm i przedsiębiorstw, konkursy i prezentacje twórców ludowych z Mazowsza. Jednym z najważniejszych elementów imprezy była prezentacja wieńców dożynkowych, wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Oprócz tradycyjnego podziękowania za plony i złożenia wieńców dożynkowych podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe i branżowe – stanowiąc podsumowanie rolniczych konkursów i plebiscytów. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji, oprócz tradycyjnych uroczystości mogliśmy posługach dobrej muzyki i zobaczyć na żywo występy lokalnych kapel, kabaretu Limo oraz zespołu Sumbutastic. Publiczność oczarował występ Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze", które zaśpiewało najbardziej znane ludowe piosenki, jednak największy zachwyt budziły tańce, których choreografia była przygotowana perfekcyjnie.

Liczne grono osób odwiedziło też stoisko wystawiennicze Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki", na którym zaprezentowaliśmy materiały promocyjne i informacyjne, publikacje, mapy, informatory turystyczne, przewodniki, gadżety i ulotki promujące wypoczynek w Dolinie Radomki oraz usługi firm z branży turystycznej. Dodatkową atrakcją naszego stoiska był pokaz rzeźbiarstwa w wykonaniu Barbary i Zdzisława Bałtowskiego – rzeźbiarza ludowego z Przysuchy, współpracującego z naszym Stowarzyszeniem. Odwiedzający mogli spróbować poczęstunku związanego z produktami lokalnymi i tradycyjnymi naszego obszaru – wyrobów związanych "Papryką Przytycką (m.in. dżem z papryki), tradycyjnego pieczywa z Piekarni Wacyn, czy naturalnie mętnego soku – Smaczek z Doliny Radomki przygotowanego przez Gospodarstwo Rolne Państwa Bańkiewicz.