Kusaki czyli obrzęd Ścięcia Śmierci już za dwa tygodnie! Zapraszamy serdecznie do Jedlińska

kusaki2015Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku jest organizatorem wydarzenia kończącego karnawał w Jedlińsku, tzw. Jedlińskie Zapusty. Elementem tego wydarzenia będzie widowisko plenerowe: Ścięcie Śmierci, które jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie. Swoim rodowodem sięga ono XVI stulecia i jest nadal kultywowane w Jedlińsku na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w 1530 roku. Badacze twierdzą, że na obrzęd „Ścięcia Śmierci” duży wpływ miała szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560- 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630- 1655. W ówczesnych czasach w Jedlińsku przebywało bowiem wielu kleryków, historyków i żaków. Widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, tj. ścięcia kukły symbolizującej śmierć. Widowisko zachowało swoją pierwotną formę, poprzez co stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Należy zaznaczyć, że wszystkie role (nawet kobiece) w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn.

Od godzin południowych na ulicach Jedlińska pojawia się wiele barwnych postaci. Są to na przykład: diabły, baby, cyganki, rybacy, krakowianki i wiele innych. Swawole przebierańców stanowią tylko wstęp do właściwej części wydarzenia jakim jest „Ścięcie Śmierci”. Jest to sąd nad śmiercią, która krzywdzi ludzi. Po wielu oskarżających wystąpieniach poszczególnych świadków zapada wyrok, który jest skazujący. Pojawia się kat, który pozbawia Śmierć życia.

Wydarzenie jest żywiołową zabawą, która wyzwala najlepsze wartości społeczne. Jest ono zwierciadłem regionu i miejscowości. W ostatni wtorek karnawału pojawiają się w Jedlińsku przedstawiciele prasy, telewizja, historycy i etnografowie, jak również turyści z całego kraju. Tego dnia Jedlińsk odwiedza wiele osób z całego kraju. Widowisko plenerowe prezentowane jest zawsze w ostatni wtorek karnawału.W roku 2016 przypada ono 9 lutego. Podczas trwania wydarzenia odbędzie się jarmark twórców ludowych, będą miały miejsce występy kapeli ludowych i występy zespołów muzycznych.

Wydarzenie „Ścięcie Śmierci” które odbędzie się 9 lutego 2016 w Jedlińsku jest warte popularyzowania ze względu na jego unikalny charakter. Należy nadmienić, iż od kilku lat powrócono do kultywowania wielowiekowej tradycji świętowania trzech ostatnich dni karnawału. Obecnie ostatnie trzy dni karnawału określane są jako: „Kusa Niedziela”, Kusy Poniedziałek i „Kusy Wtorek” W kusą niedzielę odbywa się bal karnawałowy dla kobiet, w kusy poniedziałek mają miejsce koncerty. W bieżącym roku będzie miał miejsce koncert znanego artysty, Jerzego Połomskiego.

Najwięcej atrakcji czeka na nas w Kusy Wtorek. Rynek w Jedlińsku stanie się sceną widowiska Ścięcia Śmierci, której towarzyszyć będą występy zespołów i kapel ludowych (Czerwone Korale, Klub Seniora z Jedlińska, Jedlińskie Raczki z PG Jedlińsk, Czerwona Jarzębina i Kapela Trzech Wesołych, Ludwiczanki i Kapela Henryka Gwiazdy, Kapela Braci Tarnowskich), pokazy rękodzieła oraz koncert zespołu Akcent z Zenonem Martyniukiem.