LGD Razem dla Radomki reprezentowało Mazowsze na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz Muzeum Wsi Radomskiej było gospodarzem stoiska wystawienniczego Mazowsza, promującego producentów, rolników i produkty tradycyjne z terenu naszych gmin. Stoisko przygotowane pod hasłem „Mazowsze pachnące papryką” znajdowało się w Miasteczku Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentowało każde z 16 województw. Odwiedziło nas wielu znakomitych gości, europosłów, posłów, przedstawicieli krajowych organizacji rolniczych, na czele z Prezydentem Andrzejem Dudą z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, oraz Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Janem Krzysztofem Ardanowskim, którzy skosztowali przygotowanych przez nas specjałów z „Papryki Przytyckiej”. Obecni na stoisku byli również przedstawiciele samorządów z terenu LGD – Wójt gminy Zakrzew Sławomir Białkowski, oraz Wójt gminy Wieniawa – Krzysztof Sobczak.

Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji, w tym konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP. Mazowsze reprezentował wieniec przygotowany przez sołectwo Bartodzieje (gmina Tczów, powiat zwoleński). Dostępny dla wszystkich był Gościniec Prezydencki, a także stoiska promocyjne poszczególnych gmin powiatu tomaszowskiego. W Miasteczku Regionów znalazł się kiermasz tradycyjnych specjałów, stoiska poszczególnych województw i występy zespołów ludowych.

Na naszym stoisku goście mogli spróbować potraw przygotowanych z papryki i wielu innych specjałów, posłuchać muzyki wykonywanej przez kapele ludową Zdzisława Kwapińskiego, czy porozmawiać z doradcami rolnymi z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Oddział Radom na temat uprawy warzyw. Na chętnych czekały do spróbowania takie przysmaki jak smalec z papryki, dżem z czerwonej papryki Przytyckiej, kołacz z papryką, klops z papryką, leczo, papryka marynowana, chleb z papryką i wiele innych potraw przygotowanych na bazie papryki.

Zaprezentowaliśmy wyjątkowe wyroby i wiodących producentów z naszego regionu m.in. producentów naturalnie mętnego soku – Smaczek z Doliny Radomki – Gospodarstwo Sadownicze Moniki i Tomasza Bankiewicz z Komorowa, Piekarnię Wacyn – producentów tradycyjnego i naturalnego pieczywa, miody z Pasieki Murawscy – Łukasza Murawskiego, Catering Camelot Pani Elżbiety Bień, która wytwarza dżem z papryki, smalec z papryką i masło z papryką. Pysznym leczo i kołaczem, oraz klopsem z papryką częstowały Panie ze Stowarzyszenia „Wrzosowisko”. Różne odmiany papryki przedstawiły Gospodarstwo Rolnicze Ewy Rogulskiej z Jabłonnej (gmina Przytyk) oraz Gospodarstwo Rolnicze Małgorzaty Hadas z Pogroszyna (gmina Wieniawa).

Udział w Dożynkach Prezydenckich współfinansowany jest ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania publicznego „Produkty tradycyjne i lokalne Doliny Radomki – w Sieci”.

Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” dziękuje wszystkim organizacjom i osobom fizycznym, którzy przyczynili się także do organizacji stosika województwa mazowieckiego: Gminie Wolanów, Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju wsi Bierwce i okolic, Centrum Doradztwa Rolniczego – Oddział Radom, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Oddział Radom oraz obecnym na stoisku wystawcom i podmiotom.