W dniu 12.10.2017 w Warszawie odbyło się VII posiedzenie grupy tematycznej ds. podejścia LEADER, na którym zarząd Polskiej Sieci LGD przedstawił oficjalne stanowisko w sprawie podejścia LEADER po roku 2020.
- Wyrażamy wolę utrzymania oddolnego podejścia LEADER w następnych okresach
programowania, jako instrumentu finansowego który przenosi proces decyzyjny na poziom lokalny i jest z tego poziomu zarządzany.\ - Zapraszamy Komisję Europejską i Kraje Członkowskie do dialogu nt. zwiększenia efektywności podejścia i wykorzystanie doświadczenia LGD w celu poprawy jakości wdrażania LEADER/RLKS.
- Proponujemy powrót do procedur stosowanych przed 2007 r. gdy program LEADER był osobną inicjatywą, i był przyjaznym dla beneficjentów narzędziem rozwoju lokalnego. Zalecamy odejście od zbiurokratyzowanego systemu opartego na miernikach i kwalifikowalności kosztów i powrót do podstawowych zasad podejścia LEADER. Zwracamy się o opracowanie prostych reguł opartych na możliwościach i zaufaniu zamiast na restrykcjach.
- Popieramy wdrożenie wielofunduszowego podejścia RLKS z zaznaczeniem, że powinien funkcjonować jako wydzielony program mający dostęp do wielu funduszy lub być zarządzany przez jedną instytucję koordynującą. Zdaniem Polskich LGD wdrożenie, rozszerzenie RLKS nie uda się, bez ustanowienia jednego instrumentu finansowego, dla którego opracowane zostaną już na poziomie europejskim własne przepisy, procedury, co odpowiednio zostanie zastosowane w krajach członkowskich.
- Zwracamy uwagę na właściwe stosowanie pojęcia innowacyjność, nie powinna być celem samym w sobie i dotyczyć wszystkich obszarów podejścia, lecz powinna zostać wypracowana na poziomie lokalnym w odniesieniu do lokalnych uwarunkowań.
- Potrzebujemy większej aktywizacji podejścia, zwłaszcza w tych obszarach gdzie z trudem docieramy do mieszkańców. Działania aktywizujące powinny być priorytetem i mieć zagwarantowane proste i wystarczające finansowanie.
- Stoimy na stanowisku, że Lokalne Grupy Działania powinny uzyskać większy zasób uprawnień i większy zakres odpowiedzialności, celem realizacji zintegrowanego podejścia LEADER. LGD powinny mieć możliwość samodzielnego wyboru projektów przy współpracy z Instytucjami Zarządzającymi.
- Należy dążyć do uproszczenia procedur projektów współpracy, zwłaszcza międzynarodowej, pozostawiając LGD możliwość wyboru i zatwierdzania.