Szlak Rodu Kochanowskich to szlak turystyczny prowadzący przez ziemię radomską, przez miejsca, których historia związana jest z rodziną Kochanowskich herbu Korwin. Ta znana i ceniona rodzina szlachecka budzi powszechne zainteresowanie głównie z uwagi na związki z Janem Kochanowskim – poetą, choć także inni jej przedstawiciele byli literatami, tłumaczami, wydawcami oraz pełnili ważne funkcje publiczne. Zachęcamy Państwo do odwiedzenia strony internetowej promującej Szlak Rodu Kochanowskich na której znajdziemy opis szlaku wraz z informacją na temat poszczególnych miejsc, mapę, szlak rowerowy, a dla najmłodszych kolorowanki i interaktywne puzzle.
Na ziemi radomskiej, gdzie żyli przez stulecia, Kochanowscy pozostawili liczne materialne ślady swojej obecności, byli fundatorami kościołów, kaplic i pomników. Zapewne na Szlaku Rodu Kochanowskich najważniejsze i najlepiej wyeksponowane są miejsca bezpośrednio związane z autorem Trenów – Czarnolas, gdzie Jan Kochanowski mieszkał i tworzył i gdzie obecnie znajduje się jego muzeum, Sycyna, gdzie się urodził, czy Zwoleń, gdzie został pochowany. Warto jednak zajrzeć także do miejsc mniej znanych, jak na przykład do Sieciechowa, do dawnego Opactwa Benedyktyńskiego, gdzie poeta uczył się w przyklasztornej szkole wraz z innymi dziećmi lokalnych rodzin szlacheckich, a gdzie dziś, wewnątrz później zbudowanego kościoła, można zobaczyć wyjątkową, iluzjonistyczną, późnobarokową polichromię. Czy do kościoła w Wieniawie, który był kościołem parafialnym dla Kochanowskich z Kochanowa, a w którym także dziś można oglądać wyjątkowy renesansowy „Poliptyk Wieniawski” ze szkoły Wita Stwosza.
Intencją autorów Szlaku Rodu Kochanowskich było zwrócenie szczególnej uwagi na te wątki historii i materialne pamiątki, które mają związki z rodziną Kochanowskich. Jest to jednak tylko jeden spośród wielu możliwych sposobów punktów widzenia. Na historię rodu Kochanowskich nakładają się inne równie ciekawe historie, podążanie szlakiem Kochanowskich może zaprowadzić do wielu miejsc, tych rzeczywistych i tych, które po powrocie z podróży pojawią się w naszej pamięci i wyobraźni.
Projekt „Szlak Rodu Kochanowskich” realizowany jest w partnerstwie przez Parafię Rzymskokatolicką pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, Diecezję Radomską, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Gminę Zwoleń, Powiat Zwoleński.
Zachęcamy do odwiedzin strony internetowej projektu www.kochanowscy.info